اصطلاحات رایج در خرید ادکلن

 

احتمالاً حین خرید عطر و ادکلن به اصطلاحاتی مثل ادکلن اوریجینال و کپی و شرکتی و فیک و تستر و طرح تستر و اوریجینال پرشده یا اوریجینال بدون جعبه برخورد کرده باشید. شنیدن این اصطلاحات برای افراد ناآشنا، جز سردرگمی و شک چیزی بهمراه ندارد. در ادامه این اصطلاحات، بررسی و تشریح میشود.

اگر سری به سایت های مرجع بحث و معرفی ادکلن همچون Fragrantica.com بزنید، با بیش از ۸۰۰۰ برند تولید کننده عطر و ادکلن از اقصی نقاط جهان مواجه میشوید. بعضی از این برندها برای ما ایرانی ها شناخته شده ترند مانند Dior و Chanel و Tom Ford. بعضی از این برندها، علاوه بر زمینه تولید عطر، فعالیت جامعی در فشن و مد (پوشاک و کفش و عینک و لوازم ارایشی) نیز دارند مانند برندهای ایتالیایی Versace و D&G و برندهای فرانسوی Chanel و Dior و Lancome و …

Perfume logo

همانطور که گفته شد تنوع تولیدکنندگان عطر و ادکلن در جهان بسیار زیاد هستند و طبق یک قانون نانوشته هرچه این برندها معروفیت و فروش بیشتری داشته باشند تلاش برای سوء استفاده از نام این برندها نیز بیشتر میشود. نتیجه این عمل تولید ادکلن کپی یا فیک می شود. دقت تولید بعضی از تولیدکنندگان غیر قانونی ادکلن فیک، تا حدیست که گاهاً غیر قابل تشخیص از یک ادکلن اوریجینال است. حتی ممکن است این عمل توسط یک برند اوریجینال دیگر نیز انجام شود بعنوان مثال رایحه معروف Aventus از برند معتبر Creed توسط دو برند کمتر شناخته شده Armaf با رایحه Club de nuit و Marc Joseph با رایحه Mine به عینه کپی شده است.

هرچند نمیتوان دسته بندی دقیقی در دنیای ادکلن درنظر گرفت زیرا همپوشانی هایی وجود دارد ولی با این مقدمه به سراغ دسته بندی ادکلن میرویم تا اصطلاحات رایج در خرید ادکلن را تشریح نماییم.

ادکلن ۲ دسته بندی کلی دارد: ادکلن اوریجینال و کپی.

۱- ادکلن اوریجینال:

ادکلن اوریجینال توسط یک برند ثبت شده با نام و بسته بندی اختصاصی تولید می شود. در اکثر موارد پلمب می باشد (استثناهایی مانند برند Creed). گاهاً دارای یک کاور کاغذی برروی جعبه است (مانند Mont Blanc Legend).

ادکلن اوریجینال یک سری پارامتر امنیتی دارد مانند Batch number (چاپی و حک لیزری و رنگی) که روی شیشه و جعبه مطابقت دارد.

Kenzo flower tag

همچنین ممکن است جزییات امنیتی روی بسته بندی ادکلن اوریجینال طی سالهای تولید تغییر کند. عکس زیر نمایی زیرین ادکلن لالیک بوده که محل درج BN و نحوه چاپ QR کد آن در دو دوره مختلف تغییر کرده است.

تشریح اصطلاحات رایج در خرید ادکلن مثل ادکلن اوریجینال و کپی و شرکتی و فیک و تستر و طرح تستر و اوریجینال پرشده یا بدون جعبه تشریح اصطلاحات رایج در خرید ادکلن مثل ادکلن اوریجینال و کپی و شرکتی و فیک و تستر و طرح تستر و اوریجینال پرشده یا بدون جعبه

ادکلن اوریجینال در بیشتر برندهای معروف و پرفروش دارای تستر نیز میباشد. این تستر ۲ مدل است:

یک نوع تستر با حجم ۲ تا ۵ میل که به صورت رایگان به عاملین آنها داده شده تا به بعنوان اشانتیون به مشتریان جهت معرفی و ترغیب برای خرید های بعدی داده شود.

تشریح اصطلاحات رایج در خرید ادکلن مثل ادکلن اوریجینال و کپی و شرکتی و فیک و تستر و طرح تستر و اوریجینال پرشده یا بدون جعبه تشریح اصطلاحات رایج در خرید ادکلن مثل ادکلن اوریجینال و کپی و شرکتی و فیک و تستر و طرح تستر و اوریجینال پرشده یا بدون جعبه تشریح اصطلاحات رایج در خرید ادکلن مثل ادکلن اوریجینال و کپی و شرکتی و فیک و تستر و طرح تستر و اوریجینال پرشده یا بدون جعبه

مدل دوم تستری است که شیشه و محتوی آن کاملاً مشابه ادکلن اصلی بوده و تنها فرق در شکل بسته بندی آن است که معمولاً کاهی یا جعبه سفید و بدون پلمب است. همچنین گاهاً بدون درب میباشند. این مدل تستر در خریدهای عمده به عاملین این برندها جهت تست در فروشگاه ها داده می شود. برروی این تسترها به زبان های مختلف عبارت Not for sale و tester درج شده است که به معنی غیرقانونی بودن فروش آن است. بااین حال، فروش هردو مدل ادکلن تستر ذکر شده در ایران اتفاق می افتد.

تشریح اصطلاحات رایج در خرید ادکلن مثل ادکلن اوریجینال و کپی و شرکتی و فیک و تستر و طرح تستر و اوریجینال پرشده یا بدون جعبه
ادکلن تستر اوریجینال YSL Mon Paris جعبه سفید تستر بدون پلمب و ادکلن درب دار

۲- ادکلن کپی:

بخش دوم اصطلاحات رایج در خرید ادکلن به چند دسته تقسیم بندی میشوند:

۱-۲- ادکلن فیک (طرح):

از نظر ظاهری و بسته بندی کاملا مشابه ادکلن اوریجینال می باشد. دارای تنوع زیاد بوده و اکثرا در کشور چین تولید میشوند. با توجه به این که این مدل ادکلن نقض واضح قانون کپی رایت است، در بسیاری کشورهای تابع این قانون وجود ندارد و بیشتر در کشورهای خاورمیانه ای و چین و افریقا وجود دارد.

Mont blanc legend orig. vs fake
مقایسه زیر جعبه ادکلن اوریجینال و فیک Mont blanc Legend

۲-۲- ادکلن کپی شرکتی:

این مدل ادکلن توسط یک شرکت ثبت شده بصورت رسمی تولید و در کل دنیا قابلیت عرضه دارند. برندهای شرکتی شناخته شده در ایران عبارتند از:

بسته بندی و شیشه ادکلن ممکن است برای تمام رایحه های آن شرکت مشابه بهم باشد (مانند اسمارت کالکشن) یا هر رایحه در شیشه و بسته بندی اختصاصی خود ارائه شود (سایر شرکت های لیست فوق).

اما دلیل نامگذاری ادکلن کپی شرکتی چیست؟ نکته مشترک همه این برندها، استفاده یا کپی برداری رایحه های معروف برندهای اوریجینال در تولیدات خود است. بطوری که هر چی رایحه معروف تر باشد کپی های متنوع تری از آن وجود دارد. این شرکت ها معمولا برای راحتی در تشخیص رایحه اوریجینال ادکلن کپی شده خود، از نامی مشابه به نام ادکلن اوریجینال و بسته بندی با مشابهت زیاد به بسته بندی رایحه اوریجینال آن استفاده میکنند (مانند رنگ و خطوط). در واقع بدون زیرپا گذاشتن قانون کپی رایت، یک کپی رسمی از یک رایحه معروف (که سالها برای شناخته شدنش به جهانیان تلاش شده) توسط این شرکت ها تولید و عرضه میشود. نکته مشترک دیگر این است تقریبا هیچ کدام، رایحه ابتکاری تولید نمیکنند و در واقع زحمتی برای معرفی یک رایحه جدید نیز متقبل نمیشوند.

ممکن است با شنیدن نام کپی احساسی از بی کیفیت بودن تلقین شود اما اینطور نیست. کیفیت شیشه و بسته بندی، گاهاً بسیار عالی و شیک بوده و  این برندها برای رضایت مشتریان خود (بخصوص ایرانی که ۲ فاکتور ماندگاری و پخش بو را میپرستند) بگونه ای رایحه را کپی میکنند که حتی از رایحه اوریجینال نیز ماندگار تر و غلیظ تر است. طوری که در مواردی هیچ کمبودی احساس نمیشود. این درحالیست که قیمت این برندها بین ۵ تا ۱۰۰ برابر ارزان تر از رایحه اوریجینال آن است.

۳-۲- ادکلن اوریجینال بدون جعبه (یا شارژ شده)

ادکلن های اوریجینال پس از مصرف (از مراکز بازیافت و فروشگاه ها و اشخاص و …) جمع آوری شده و مجدداً با اسانس غیر اوریجینال با تجهیزات خاصی پر میشوند. در واقع شیشه اوریجینال با محتوی غیر اوریجینال. این ادکلن ها از آنجا که ممکن است حتی از بین زباله جمع آوری شوند و حین انتقال و شرایط بدون جعبه، اکثرا دارای خط و خش و شکستگی روی شیشه و درب بوده و فاقد جعبه می باشند. فروشنده در پاسخ به سوال چرا بدون جعبه و خط و خش است ممکن است دلایلی مانند استوک یا ته لنجی و … بیاورد که خلاف واقع است. ادکلن اگر اوریجینال و نو باشد تحت هر شرایطی دارای جعبه بوده و بارکد (Batch number) روی شیشه و جعبه آن نیز یکی است. ادکلن هایی که بصورت بدون جعبه توسط دست فروش های خیابانی در پشت صندوق ماشین یا … اقدام بفروش ادکلن با عنوان “اوریجینال بدون جعبه” میکنند نیز از این دسته اند (عکس)

۴-۲- ادکلن تستر “های کپی”

دسته ای دیگری از ادکلن های فیک هستند که در قالب ادکلن تستر اوریجینال تولید میشوند. بسته بندی پلمب سفید رنگ به اصطلاح “جعبه سفید” دارند. شیشه مشابه ادکلن اوریجینال و اکثرا دردار عرضه میشوند. از نظر کیفت شیشه و ظاهری تقریبا هیچ تفاوتی با ادکلن اوریجینال نداشته و غیر قابل تشخیص هستند. کیفیت این دسته ادکلن نیز متوسط به بالا بوده و در مواردی در نت های اولیه رایحه فرقی با کیفیت ادکلن اوریجینال ندارند.

این دسته بی شک چالش برانگیزترین بخش در خرید ادکلن برای افراد ناآشنا و محبوب فروشندگان منفعت طلب می باشد زیرا با وجود قیمتی در حدود سایر ادکلن های کپی ولی با قیمت های بالا (و گاها بعنوان ادکلن تستر اوریجینال) به فروش میرسند و خریدار نیز مشکلی احساس نمیکند. زیرا در ظاهر تمام پارامترهای یک ادکلن اوریجینال را دارد.

باید توجه داشت قیمت “ادکلن تستر اوریجینال” چیزی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از ادکلن اوریجینال ارزان تر است و تفاوت در نحوه بسته بندی و گاهاً درب ادکلن می باشد. اگر قیمتی بمراتب پایین تر برای ادکلنی بعنوان تستر اوریجینال اعلام شد، احتمالا با این دسته ادکلن مواجه هستید.

ادکلن تستر “های کپی” در سایت کالاوب عرضه می شود.

۵-۲- ادکلن طرح تستر

دسته ای دیگر از ادکلن های کپی بوده که بعنوان تستر عرضه شده ولی ظاهر ادکلن تستر را ندارند. این دسته معمولا تولید کننده رسمی ندارد. در یک طرح شیشه به سبک خود تولید کننده تولید می شوند. اکثرا نام کامل ادکلن اوریجینال روی آنها درج شده است. بصورت دردار و بی در عرضه می شوند. تنوع شیشه و بسته بندی این دسته ادکلن زیاد است.

 

نمونه های باکیفیت از ادکلن طرح تستر در سایت کالاوب عرضه میشود.

باید درنظر داشت که در ایران به ادکلن هایی که توسط یک شرکت بصورت رسمی و قانونی از گمرکات وارد کشور میشوند و لیبل بهداشت دارند ادکلن شرکتی نیز گفته میشود.

در پایان امیدواریم این مقاله توانسته باشد بخشی از اصطلاحات رایج در خرید ادکلن که موجب سردرگمی میشود را توضیح داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *